Wypowiedzenie wielokrotnie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania

Pobierz

Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.. 2) Zaznacz granicę zdań składowych.. O rodzajach imiesłowów był już wcześniej osobny wpis, dziś będzie o tym, jak imiesłowy zachowują się w zdaniu.. a) Kasia usmażyła omlet i natychmiast go zjadła b) Mama zrobiła porządki i słuchała ulubionej audycji c) Mama zrobiła porządki i zaczęła słuchać ulubionej audycji d) Zapukał do drzwi, po czym wszedł do środka PS.Jest to wypowiedzenie wielokrotnie złożone, które składa się z czterech zdań składowych.. Czasami jako wypowiedzenie składowe pojawia się tzw. imiesłowowy równoważnik zdania, czyli takie wypowiedzenie, w którym rolę orzeczenia odgrywa imiesłów przysłówkowy (współczesny lub uprzedni).. Oto przykłady zdań złożonych podrzędnie z imiesłowowym równoważnikiem zdania: Idąc do szkoły, zgubiłam plecak.. Jeśli wypowiedzenie wielokrotnie złożone składa się wyłącznie ze zdań złożonych współrzędnie, zdaniem głównym jest pierwsze zdanie składowe.Konstrukcja z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Imiesłów występujący w tym zdaniu informuje o A. jednoczesnym odbywaniu się obu czynności.. 3 Kiedy pociąg dojechał do stacji, znużeni pasażerowie szybko wysiedli.Zdania wielokrotnie złożone.. W każdym zdaniu wielokrotnie złożonym pojawia się jedno samodzielne zdanie, do którego odnosi się treść pozostałych.Czwarta część cyklu poświęconego zdaniom złożonym (zdania współrzędne, zdania podrzędne, imiesłowowy równoważnik zdania, zdania wielokrotnie złożone).Muzyka .a) Z ostatniego akapitu tekstu wypisz wypowiedzenie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania..

Podkreśl zdania złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

Należy pamiętać, że takie wypowiedzenie trzeba oddzielić przecinkiem.. Wyznaczamy wskaźniki zespolenia (powiązania między zdaniami) i określamy zdanie główne.. Aby wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania było poprawne, w zdaniu nadrzędnym i w imiesłowowym równoważniku zdania musi być ten sam podmiot: Gotując obiad, słuchałam radia.Zdanie współrzędnie złożone Zdanie podrzędnie złożone Imiesłowowy równoważnik zdaniaZaznacz wypowiedzenia z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. ( więcej niż 1) answer choices Tematyka ostatnich lekcji geografii dotyczyła astronomii.Jak analizować zdanie wielokrotnie złożone?. Część 1.. Henryk zdał egzaminy, ponieważ uczył się systematycznie i wytrwale.. Zdania wielokrotnie złożone.Spójrzmy jeszcze na przykład wypowiedzenia wielokrotnie złożonego, które zawiera również imiesłowowe równoważniki zdań: Moi rodzice pojechali do miasta, wstąpili do kilku sklepów, chcąc zrobić małe zakupy, i zjedli obiad w restauracji, jaką polecił im znajomy, którego niedawno poznali, będąc na wczasach w Kołobrzegu.Zdania wielokrotnie złożone mogą być naprawdę długie..

... Wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

(imię, nazwisko, klasa) SPRAWDZIAN ZE ZNAJOMOŚCI IMIESŁOWÓW.. c) Do oprowadzania turystów przygotowywała się zbierając informacje na temat zabytków.Wypowiedzenia wielokrotnie złożone Przy analizie wypowiedzenia wielokrotnie złożonego trzeba wskazać zdanie główne, czyli nadrzędne wobec pozostałych.. Na wykresie imiesłowowy równoważnik zdania zawsze umieścimy "na dole", ponieważ jest on zawsze podrzędny w stosunku do zdania, którego jest określeniem.. uzyj zdania wielokrotnie złożonego, jednego wypowiedzenia złożonego z imiesłowowym równoważnikiem zdania oraz trzech różnych rodzajów wypowiedze złożonych podrzędnie Przykładowo: Idąc ulicą, rozglądałam się uważnie wokół.Wypowiedzenie wielokrotnie złożone tworzą zdania, a także ich równoważniki.Zdanie w języku niemiecki składa się: z podmiotu (osoba, lub rzecz, która wykonuje daną czynność), orzeczenie (czasownik w formie odmienionej) i ewentualnie inne części zdania.. - zdania złożone - zdania złożoneZdania złożone W tym wpisie zajmę się objaśnieniem szyku końcowego - najtrudniejszego elementu w zdaniu złożonym podrzędnie.Napisz jak wyobrażasz sobie prace przewodnika wycieczek..

Kasia, idąc do szkoły, zgubiła plecak.Zdanie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

3) Przedstaw zależności pomiędzy poszczególnymi wypowiedzeniami na wykresie (imiesłowowy równoważnik zdania przedstawia się przy pomocy falującej linii) 4) Nazwij zdania składowe.Wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Imiesłowowe równoważniki zdania zawsze oddzielamy przecinkiem od zdania składowego.Wypowiedzenia wielokrotnie złożone - analiza (wykresy zdań - zdania podrzędne, zdania współrzędne, imiesłowowy równoważnik zdania).. a) Olga Tokarczuk pisząc o poetce miała na myśli swoją przyjaciółkę.. Zdania wielokrotnie złożone - składają się z co najmniej trzech zdań składowych, które mogą być w stosunku do siebie złożone współrzędnie, lub podrzędnie, lub i współrzędnie, i podrzędnie, np. (1) Lubię filmy, (2) ale wolę czytać powieści Jane Austin, (3) dlatego teraz wybieram się do biblioteki.. b) Była przewodniczką bardzo wymagających Amerykanów ale nie przejmowała się tym.. a) Po zakończeniu dyskoteki uczniowie udali się do domów.Sprawdź, czy poradzisz sobie z rozwiązaniem quizu Eduelo.. Imiesłowy przysłówkowe współczesne lub uprzednie (i wyrazy je określające) pełnią w zdaniu złożonym funkcję zdania podrzędnego.Zamień zdania na wypowiedzenia złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Przekształć każde z podanych wypowiedzeń pojedynczych: - w wypowiedzenie podrzędnie złożone okolicznikowe, - w wypowiedzenie podrzędnie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania, - w wypowiedzenie współrzędnie złożone..

zdanie złożone podrzędnie z podrzędnym okolicznikowym czasu.

wypowiedzenie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania Kacper i Igor zmęczyli się, kiedy wchodzili na Giewont.. Ważne kwestie poprawnościowe związane z imiesłowem przysłówkowym.W wypowiedzeniu złożonym imiesłowowy równoważnik zdania ma zawsze pozycję podrzędną.. Odpowiedz na pytanie z działu: VII - Język polski - Gramatyka - Wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdaniazdania złożone - Zdania złożone - Zdania złożone podrzędnie komplet - Zdania złożone - Rozsypanka wyrazowa - Zdania złożone - Zdania złożone współrzędnieUzupełnij wypowiedzenia brakującymi przecinkami.. imiesłowowy równoważnik zdania 1 2 Przypaliła kotlety, myśląc o wakacjach.- bardzo często należy wskazać wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania, - przekształcić zdanie złożone w zdanie z imiesłowowym równoważnikiem, - poprawić błędnie użyte imiesłowy.. Odczytujemy je jako złożony komunikat, w którym treści pojedynczych zdań mogą się uzupełniać, łączyć ze sobą, a nawet sobie przeciwstawiać.Podkreśl te wypowiedzenia, których nie można przekształcić na zdanie z imiesłowowym równoważnikiem zdania: 1.. Więcej informacji znajdziesz w Regulaminie.Aby nie pomylić się przy ich określaniu, najpierw podziel je na wypowiedzenia, które ponumerujesz (dla ułatwienia podkreśl także orzeczenia w poszczególnych zdaniach składowych, pamiętając, że mogą pojawić się również wypowiedzenia z imiesłowowym równoważnikiem zdania).Jeżeli w wypowiedzeniu wielokrotnie złożonym między .Dwa zdania lub równoważniki zdań, które łączą się ze sobą za pomocą spójników, zaimków lub przecinków, tworzą wypowiedzenie złożone.. 1) Znajdź orzeczenia lub imiesłowy przysłówkowe.. B. czynności, która odbyła się wcześniej.równoważniki zdań występują także w wypowiedzeniach złożonych, a funkcję tę najczęściej pełnią imiesłowy przysłówkowe.. KROK 2. .. Eduelo.pl używa w celach reklamowych plików cookies, które mogą być umieszczane również przez współpracujące z nami firmy zewnętrzne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.